Свободу “Самжене”!

Сьогодні неділя, а про що зазвичай говорять у нашому селі в неділю? Правильно, про випивку.

Випивка у нашому селі традиційно ділилася на два види. “Казьонка” і самогон. Я пішов у школу разом із Горбачовим – в смислі, я в шкооу, він в генсеки. Тому на моїй пам’яті не було вільного самогоноваріння. Я пам’ятаю, де батько ховав апарат від перевірки. У нас були такі дерев’яні свинюшники, і от в одному із них, там, де свині спали, батько зробив полочку, яку не було видно знадвору (а лізти по свинячих гівнах ніяка перевірка не збиралася) – там і ховали апарат.

Я пам’ятаю, як до одного з нашого кутка прийшла перевірка. Питають: “Іванович, апарат є?” “Ні, хлопці , ви шо!” Ті відразу в літній душ – наводку мали (інститут стукачества в нашому селі був на рівні). “Іванович, а це шо?” “Хлопці, то не я, то Женька (дружина)!”

Пам’ятаю, як ми з батьком гнали у тітки – сестра якраз заміж виходила. Всі поїхали в райцентр на “роспісь”, а ми завісили дверний пройом на кухню (хата стара, кухня в хаті була) – і процес пошол.

Пам’ятаю анекдот про хлопчика, який звертався до дяді-міліціонера: “А я вам не скажу, шо в нас по ниточці тече!”

А оце от виявив, що в адмінкодексі держави Україна досі є отака от стаття:

Стаття 176. Виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення

Виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення або зберігання без мети збуту апаратів для їх вироблення –

тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

І це шокувало більше, ніж усі горбачовські витівки.

Ви вдумайтеся – держава забороняє виготовляти для власного використання напій. Алкогольний, так. А що, алкоголь у нас заборонений? Ні. А його домашнє виготовлення – карається штрафом. Уявіть собі, що вам борщ заборонили готувати. А кого піймають – штраф. Оу, не борщ, а… Тютюн. Він же теж шкідливий для здоров’я. І не заборонений у продажі. Смішно? Отож. Я пам’ятаю, як дід вирощував тютюн у часи відповідної кризи – і ніяких претензій у радянської влади не було. А за самогон штрафували. І штрафують.

І, знаєте, це навіть не зовсім совок. Бо перша заборона кустарного виробництва алкоголю сягає ще часів Йоанна Грозного. І це був суто економічний захід – монополія держави! Бо виробництво горілки – найпростіший і найдешевший спосіб наповнити бюджет. Особливо в умовах Російської імперії.

За царсько-імперських часів було чотири періоди такої монополії. Вводили, відміняли… В СРСР такого лібералізму не зрозуміли. Тому як ввели в січні 1924-го (мабуть, в пам’ять про померлого Ілліча) монополію, так вона і прожила до кінця радянської влади.

А от що ця відрижка московії-совка в українському адмінкодексі – незрозуміло. Монополії держави більше немає, алкоголь виробояє купа пізних приватних фірм. Але… Значить, як купити пляшку у якогось запорізького бандюка – так пий на здоров’я. А як сам собі зробив натурпродукт – так плати штраф. (А 2013-го риг Артошенко взагалі придумав закон про кримінальну відповідальність. Дякувати Богу, не прийняли.)

Може, час викинути цю тоталітарну норму з нашого законодавства?

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s