Негудбай, Кіровоград

Ну що ж, нарешті. Сталося.

Останнє велике місто позбулося свого комуністичного неймінгу. 

“Давнє українське козацьке поселення не може носити ні імперську, ні радянську назву. Відтепер Кіровоград став Кропивницьким”.

Це слова голови Верховної Ради Андрія Парубія. Тут можна дискутувати щодо імперської назви – я повторю свою гіпотезу, що, якби Кіровограду повернули ім’я Єлисаветград 1992-го, то зараз би ніхто про цей облцентр не згадав. Олександрію ж не чіпають.

Але головне у словах Парубія те, що таке місто не має носити хрінову назву. А Кропивницький – це хороша назва. Хороша тому, що вона дає можливість зачепитися за неї і витиснути з неї корисні ідеї і смисли.

Наприклад, всеукраїнський театральний фестиваль. Де його проводити, як не в місті, названому на честь батька вітчизняного театру.
Крім того, є сенс підшаманити історичну складову, розвинути туристичну галузь. Одним словом, назва “Кропивницький” дає нові смисли і відкриває нові горизонти. От в Дніпропетровську цього не зрозуміли, обмежившись логікою “всє так гаварят”. І у підсумку не отримали нічого.

І я категорично не згоден з Віталієм Портніковим у питанні перейменування Дніпра. Це місто більше ста років було Катеринославом. Не одне покоління народилося, виросло і померло з цією назвою. Хтось чув не те що в 90-х, а в 70-х (півстоліття пройшло, ще жили люди, які виросли в Катеринославі), щоб хтось всерйоз називав Дніпропетровськ докомуністичною назвою? Чи от в Запоріжжі був проспект Жданова. Хто зараз так називає бульвар Шевченка? Мій батько, який не живе в Запоріжжі з 1980-го року. А всі ті, хто живуть в місті – давно звикли до нинішньої назви.

І так само б звикли люди до Січеслава. (Навіть ватники, через яких Дніпропетровськ і не отримав цю назву часів української державності. Ну та Бог з ним, хай як хочуть, так і живуть.) І точно так само звикнуть жителі до свого Кропивницького.

Ви скажете – всі ці смисли та ідеї ще треба втілити в життя… Звісно що треба! Зміна назви – це не панацея, це лише шанс, який иреба використати. Нью-Васюків не існує. Що збудуєте, в тому і житимете.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s